Søg virksomhed Priser Dokumentation Kontakt
Log ind Kom i gang

BENDT BARSDAL HOLDING ApS

CVR 87870715 Aktiv

Nøgletal: CVR 87870715 - branchekode 433410 - stiftet 1978 - selskabskapital 200.000 DKK - 20-49 ansatte.

Stamdata

CVR-nummer87870715
VirksomhedsformAPS
AdresseValby Langgade 221, 2500 Valby
KommuneKØBENHAVN
Telefon36178557
Stiftet3. november 1978
Nuværende navn registreret17. juni 2002
Registreret kapital200.000 DKK
Ansatte20-49

Branche

Branchekode433410
StatusVirksomheden er aktiv og i normal drift.

Hent BENDT BARSDAL HOLDING ApS via API

Stamdata, ejere og regnskaber for hele CVR-registret, direkte i dine systemer. Gratis op til 25 opslag i døgnet, ingen kreditkort.

Kom i gang gratis

Ejere og ledelse (5)

LEGAL EJER (2), DIREKTØR (2), REVISION (1)

Koncernstruktur (3)

Ejerskab fra CVR-registret: hvem der ejer BENDT BARSDAL HOLDING ApS, og hvad BENDT BARSDAL HOLDING ApS ejer.

100%100%50%BENDT BARSDAL HOLDING ApS (CVR 87870715)BENDT BARSDAL HOLDINGApSCVR 87870715BYGGERIETS VINDUESRENOVERING ApS (CVR 27352960)BYGGERIETSVINDUESRENOVERING ApSCVR 27352960MALERFIRMAET BENDT BARSDAL A/S (CVR 26673445)MALERFIRMAET BENDTBARSDAL A/SCVR 26673445Mølgaard Entreprise ApS (CVR 42461172)Mølgaard EntrepriseApSCVR 42461172

Træk for at panorere, scroll for at zoome. Hold musen over et kort for nøgletal.

Business+
Du ser de nærmeste selskaber. Med Business+ får du hele koncern-træet (3 relationer): op til ejerne, alle datterselskaber, ejerandele og seneste regnskabstal på hvert selskab.
Se Business+ (699 kr/md)
Har du Business+? Log ind for at se hele grafen her.
Ejer (3)BYGGERIETS VINDUESRENOVERING ApS (100%) · MALERFIRMAET BENDT BARSDAL A/S (100%) · Mølgaard Entreprise ApS (50%)

Produktionsenheder (1)

Aktive i Valby

Regnskab historik 2012-2025 (14 år)

-788k-208k372k952k 2012: -132.023 DKK2013: 150.137 DKK2014: 70.789 DKK2015: -787.955 DKK2016: 951.543 DKK2017: 396.013 DKK2018: 115.697 DKK2019: -38.352 DKK2020: 165.409 DKK2021: 423.356 DKK2022: 173.876 DKK2023: -396.667 DKK2024: 4.596 DKK2025: 445.555 DKK 201220152018202120242025
Omsætning Resultat
År 202020212022202320242025
Bruttofortjeneste-9.550 kr.-9.550 kr.(0,0%)-9.549 kr.(+0,0%)-7.950 kr.(+16,7%)-10.375 kr.(-30,5%)-10.675 kr.(-2,9%)
Driftsresultat-9.550 kr.-9.550 kr.(0,0%)-9.549 kr.(+0,0%)-7.950 kr.(+16,7%)-10.375 kr.(-30,5%)-10.675 kr.(-2,9%)
Årets resultat165.409 kr.423.356 kr.(+155,9%)173.876 kr.(-58,9%)-396.667 kr.(-328,1%)4.596 kr.(+101,2%)445.555 kr.(+9594,4%)
Egenkapital753.343 kr.1,1 mio. kr.(+41,2%)1,1 mio. kr.(+5,4%)604.703 kr.(-46,1%)609.299 kr.(+0,8%)1,1 mio. kr.(+73,1%)
Aktiver i alt2,1 mio. kr.2,6 mio. kr.(+22,0%)2,1 mio. kr.(-19,9%)1,7 mio. kr.(-16,4%)1,7 mio. kr.(+0,2%)2,2 mio. kr.(+29,7%)
Seneste år (2025) - alle nøgletal
Bruttofortjeneste-10.675 DKK
Årets resultat445.555 DKK
Egenkapital1.054.854 DKK
Aktiver i alt2.247.841 DKK
Gæld i alt1.192.987 DKK
Soliditetsgrad46,9 %
Forrentning af egenkapital42,2 %

Brug nøgletal til kreditvurdering

Om BENDT BARSDAL HOLDING ApS

BENDT BARSDAL HOLDING ApS (anpartsselskab) i Valby, København Kommune. Hovedbranchen er maleraktiviteter. Stiftet 1978. Den registrerede kapital er 200.000 DKK. Selskabet har mellem 20 og 49 ansatte.

Maleraktiviteter dækker malermestre og malervirksomheder, der udfører ind- og udvendigt malerarbejde, tapetsering, gulvbehandling og specialopgaver som facademaling og industrimaling. Aktiviteten omfatter både private bolighus, erhvervsbyggerier, offentlige bygninger og industrielle anlæg. Branchen består af mindre malermestre, enkeltmandsfirmaer og større malervirksomheder med flere ansatte. Aktørerne er typisk medlemmer af Danske Malermestre eller Malerforbundet. Faget kræver svendebrev som maler, og arbejdet skal overholde Arbejdstilsynets krav om sikker håndtering af opløsningsmidler, malingsstænk og bly i ældre malingsprodukter. Honorar er typisk per kvm, time eller fastpris.

Det oprindelige aktivitetsområde var malerforretninger. Frem til 2002 bar selskabet navnet MALERFIRMAET BENDT BARSDAL ApS. Virksomheden har gennem 4 år haft mellem 27 og 32 ansatte.

Sektoren omfatter 4.165 aktive aktører i Danmark.

Her finder du data om BENDT BARSDAL HOLDING ApS fra CVR-registret. Vi viser selskabsform, adresse, branchekode, stiftelsesdato, kapital. Du kan også se årsrapport, ejerstruktur.

Om data på denne side

Data stammer fra Erhvervsstyrelsens CVR-register og er offentligt tilgængelige firmaoplysninger. Sidst opdateret hos os: 11. marts 2026.

DataCVR API leveres af Branthiq ApS (CVR 45786943). Vi normaliserer og indekserer offentlige virksomhedsdata for at gøre dem søgbare og programmatisk tilgængelige. Oplysningerne er til informationsformål og udgør ikke finansiel rådgivning.

Udforsk DataCVR

Virksomheder i KØBENHAVN Kommune Lokalt overblik over kommunens virksomheder Flere inden for Maleraktiviteter Andre virksomheder i samme branchekode Søg virksomhed Find andre danske eller norske virksomheder Branchekoder Oversigt over DB07 branchekoder Kommuner Virksomheder per dansk kommune Gratis CVR opslag Slå CVR-numre op uden konto Kreditvurdering Vurdér virksomheden via regnskabsdata Årsregnskaber Forstå dansk regnskabspligt og klasser

Lignende virksomheder

Andre virksomheder inden for Maleraktiviteter i KØBENHAVN Kommune

H.H. MALERENTREPRISE ApS
Vanløse
MALERFIRMA SCHMEER A/S
København S
Malerfirmaet Rasmussen & Søn
Vanløse
MALERFIRMAET STAUBO A/S
København Ø
DANE-PAINT INTERNATIONAL ApS
København N
Mester K ApS
København NV

Brug for virksomhedsdata i dit system?

DataCVR API giver dig adgang til CVR-data, regnskaber, ejere og mere via REST API.

Se priser Dokumentation