Søg virksomhed Priser Dokumentation Kontakt
Log ind Kom i gang

FYNS LAST OG BUS ApS

CVR 27251013 Aktiv

Nøgletal: CVR 27251013 - branchekode 953190 - stiftet 2003 - selskabskapital 93.750 DKK - 2-4 ansatte.

Stamdata

CVR-nummer27251013
VirksomhedsformAPS
AdresseGammel Sognevej 9, 5771 Stenstrup
KommuneSVENDBORG
Telefon62261526
Stiftet1. juli 2003
Nuværende navn registreret3. oktober 2003
Registreret kapital93.750 DKK
Ansatte2-4

Branche

Branchekode953190
StatusVirksomheden er aktiv og i normal drift.

Hent FYNS LAST OG BUS ApS via API

Stamdata, ejere og regnskaber for hele CVR-registret, direkte i dine systemer. Gratis op til 25 opslag i døgnet, ingen kreditkort.

Kom i gang gratis

Ejere og ledelse (9)

BESTYRELSESMEDLEM (3), DIREKTØR (3), LEGAL EJER (2)

Koncernstruktur (2)

Ejerskab fra CVR-registret: hvem der ejer FYNS LAST OG BUS ApS, og hvad FYNS LAST OG BUS ApS ejer.

66,7%20%J O A HOLDING ApS (CVR 35659676)J O A HOLDING ApSCVR 35659676K. DANEBO HOLDING ApS (CVR 31875226)K. DANEBO HOLDING ApSCVR 31875226FYNS LAST OG BUS ApS (CVR 27251013)FYNS LAST OG BUS ApSCVR 27251013

Træk for at panorere, scroll for at zoome. Hold musen over et kort for nøgletal.

Business+
Du ser de nærmeste selskaber. Med Business+ får du hele koncern-træet (2 relationer): op til ejerne, alle datterselskaber, ejerandele og seneste regnskabstal på hvert selskab.
Se Business+ (699 kr/md)
Har du Business+? Log ind for at se hele grafen her.
Ejes af (2)J O A HOLDING ApS (66,7%) · K. DANEBO HOLDING ApS (20%)

Produktionsenheder (1)

Aktive i Stenstrup
  • FYNS LAST OG BUS ApS Stenstrup

Regnskab historik 2012-2025 (14 år)

-547k-39k469k977k 2012: -546.993 DKK2013: -54.575 DKK2014: 79.177 DKK2015: 2.477 DKK2016: 95.184 DKK2017: 371.278 DKK2018: 465.044 DKK2019: 45.094 DKK2020: 97.159 DKK2021: 352.232 DKK2022: 594.353 DKK2023: 564.545 DKK2024: 906.917 DKK2025: 976.520 DKK 201220152018202120242025
Omsætning Resultat
År 202020212022202320242025
Bruttofortjeneste1,2 mio. kr.1,6 mio. kr.(+33,0%)2,1 mio. kr.(+32,1%)2,2 mio. kr.(+2,8%)2,6 mio. kr.(+19,5%)2,9 mio. kr.(+11,1%)
Driftsresultat132.689 kr.473.994 kr.(+257,2%)767.181 kr.(+61,9%)709.652 kr.(-7,5%)1,2 mio. kr.(+63,5%)1,3 mio. kr.(+8,3%)
Årets resultat97.159 kr.352.232 kr.(+262,5%)594.353 kr.(+68,7%)564.545 kr.(-5,0%)906.917 kr.(+60,6%)976.520 kr.(+7,7%)
Egenkapital1,6 mio. kr.1,9 mio. kr.(+22,1%)1,8 mio. kr.(-5,4%)1,7 mio. kr.(-7,4%)1,9 mio. kr.(+12,1%)1,9 mio. kr.(-1,2%)
Aktiver i alt2,2 mio. kr.2,7 mio. kr.(+19,9%)2,7 mio. kr.(+1,1%)2,4 mio. kr.(-11,5%)2,7 mio. kr.(+11,3%)2,7 mio. kr.(+0,3%)
Seneste år (2025) - alle nøgletal
Bruttofortjeneste2.878.581 DKK
Årets resultat976.520 DKK
Egenkapital1.888.427 DKK
Aktiver i alt2.681.113 DKK
Gæld i alt792.686 DKK
Soliditetsgrad70,4 %
Forrentning af egenkapital51,7 %

Brug nøgletal til kreditvurdering

Om FYNS LAST OG BUS ApS

FYNS LAST OG BUS ApS driver aktivitet som anpartsselskab i Stenstrup, Svendborg Kommune. Aktiviteten ligger inden for reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n.. Stiftelsesåret er 2003. Selskabskapitalen udgør 93.750 DKK. Antal ansatte er mellem 2 og 4.

Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer dækker autoværksteder, dækservice, autoelektrikere og bilglasspecialister, der udfører service og reparation på personbiler, varebiler og lastvogne. Aktiviteten omfatter olieskift, bremsereparation, motorreparation, syn-forberedelse, dækskift og elektronisk fejlfinding. Mange værksteder er autoriserede mærkeforhandlere eller frie værksteder under Centralforeningen af Autoreparatører i Danmark (CAD). Branchen er reguleret af Færdselsstyrelsens regler om periodisk syn og krav til mekanikeruddannelse. Værksteder skal også overholde miljøkrav om håndtering af spildolie, dæk og batterier.

Selskabet havde tidligere hjemsted i Aalborg, før det flyttede til Stenstrup. Selskabet startede inden for autoreparationsværksteder. Indtil 2003 var virksomheden registreret som PBH 28.381 ApS. Antallet af medarbejdere er steget med 200 procent fra 1 i 2003 til 3 i 2018.

I Danmark er der 6.088 aktive aktører inden for reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n..

Her finder du data om FYNS LAST OG BUS ApS fra CVR-registret. Vi viser selskabsform, adresse, branchekode, stiftelsesdato, kapital. Du kan også se årsrapport, ejerstruktur.

Om data på denne side

Data stammer fra Erhvervsstyrelsens CVR-register og er offentligt tilgængelige firmaoplysninger. Sidst opdateret hos os: 10. marts 2026.

DataCVR API leveres af Branthiq ApS (CVR 45786943). Vi normaliserer og indekserer offentlige virksomhedsdata for at gøre dem søgbare og programmatisk tilgængelige. Oplysningerne er til informationsformål og udgør ikke finansiel rådgivning.

Udforsk DataCVR

Virksomheder i SVENDBORG Kommune Lokalt overblik over kommunens virksomheder Flere inden for Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n. Andre virksomheder i samme branchekode Søg virksomhed Find andre danske eller norske virksomheder Branchekoder Oversigt over DB07 branchekoder Kommuner Virksomheder per dansk kommune Gratis CVR opslag Slå CVR-numre op uden konto Kreditvurdering Vurdér virksomheden via regnskabsdata Årsregnskaber Forstå dansk regnskabspligt og klasser

Lignende virksomheder

Andre virksomheder inden for Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n. i SVENDBORG Kommune

Husmans Auto v/Carsten Husman
Stenstrup
Sæderup Auto v/Anders Rytter Sæderup
Gudme
APJ Paint Svendborg
Svendborg
Din Genopbygger v/ Klaus Larsen
Stenstrup
AUTOCENTRUM SKÅRUP V/JAN W NIELSEN
Skårup Fyn
NK BILER ApS
Svendborg

Brug for virksomhedsdata i dit system?

DataCVR API giver dig adgang til CVR-data, regnskaber, ejere og mere via REST API.

Se priser Dokumentation