Søg virksomhed Priser Dokumentation Kontakt
Log ind Kom i gang

Greenbuildings ApS

CVR 40942211 Aktiv

Nøgletal: CVR 40942211 - branchekode 681200 - stiftet 2019 - selskabskapital 40.000 DKK.

Stamdata

CVR-nummer40942211
VirksomhedsformAPS
AdresseHalkærgårdvej 1, 9230 Svenstrup J
KommuneREBILD
Telefon51198949
Emailfaktura.green@gmail.com
Stiftet18. november 2019
Nuværende navn registreret30. april 2025
Registreret kapital40.000 DKK
AnsatteIkke oplyst
ReklamebeskyttetJa

Branche

Branchekode681200
StatusVirksomheden er aktiv og i normal drift.

Hent Greenbuildings ApS via API

Stamdata, ejere og regnskaber for hele CVR-registret, direkte i dine systemer. Gratis op til 25 opslag i døgnet, ingen kreditkort.

Kom i gang gratis

Ejere og ledelse (5)

DIREKTØR (2), LEGAL EJER (2), STIFTERE (1)

Koncernstruktur (3)

Ejerskab fra CVR-registret: hvem der ejer Greenbuildings ApS, og hvad Greenbuildings ApS ejer.

100%50% tidl.100%Greenbuildings Samlet ApS (CVR 29412901)Greenbuildings SamletApSCVR 29412901Plauborg Promotion ApS (CVR 36696478)Plauborg Promotion ApSCVR 36696478 (tidl.)Greenbuildings ApS (CVR 40942211)Greenbuildings ApSCVR 40942211Logistik Portefølje ApS (CVR 30074688)Logistik PorteføljeApSCVR 30074688

Træk for at panorere, scroll for at zoome. Hold musen over et kort for nøgletal.

Business+
Du ser de nærmeste selskaber. Med Business+ får du hele koncern-træet (3 relationer): op til ejerne, alle datterselskaber, ejerandele og seneste regnskabstal på hvert selskab.
Se Business+ (699 kr/md)
Har du Business+? Log ind for at se hele grafen her.
Ejes af (2)Greenbuildings Samlet ApS (100%) · Plauborg Promotion ApS (50%) (tidl. ejer)
Ejer (1)Logistik Portefølje ApS (100%)

Produktionsenheder (1)

Aktive i Svenstrup J
  • Greenbuildings ApS Svenstrup J

Regnskab historik 2021-2026 (6 år)

-3 mio-2 mio-717k293k 2021: -100.809 DKK2022: -2.736.118 DKK2023: -483.683 DKK2024: 6.632 DKK2025: 267.047 DKK2026: 293.247 DKK 202120222023202420252026
Omsætning Resultat
År 202120222023202420252026
Bruttofortjeneste-7.500 kr.-7.875 kr.(-5,0%)-8.815 kr.(-11,9%)-12.500 kr.(-41,8%)372.125 kr.(+3077,0%)2,3 mio. kr.(+515,7%)
Driftsresultat-7.500 kr.-7.875 kr.(-5,0%)-8.815 kr.(-11,9%)-12.500 kr.(-41,8%)372.125 kr.(+3077,0%)289.689 kr.(-22,2%)
Årets resultat-100.809 kr.-2,7 mio. kr.(-2614,2%)-483.683 kr.(+82,3%)6.632 kr.(+101,4%)267.047 kr.(+3926,6%)293.247 kr.(+9,8%)
Egenkapital-68.676 kr.-2,8 mio. kr.(-3984,1%)-3,3 mio. kr.(-17,2%)-3,3 mio. kr.(+0,2%)485.202 kr.(+114,8%)778.449 kr.(+60,4%)
Aktiver i alt4,5 mio. kr.1,9 mio. kr.(-57,9%)1,5 mio. kr.(-18,1%)1,7 mio. kr.(+11,3%)2,2 mio. kr.(+28,7%)2,9 mio. kr.(+29,7%)
Seneste år (2026) - alle nøgletal
Bruttofortjeneste2.291.273 DKK
Årets resultat293.247 DKK
Egenkapital778.449 DKK
Aktiver i alt2.862.055 DKK
Gæld i alt2.083.606 DKK
Soliditetsgrad27,2 %
Forrentning af egenkapital37,7 %

Brug nøgletal til kreditvurdering

Om Greenbuildings ApS

Greenbuildings ApS (anpartsselskab) i Svenstrup J, Rebild Kommune. Hovedbranchen er gennemførelse af byggeprojekter. Stiftet 2019. Den registrerede kapital er 40.000 DKK.

Gennemførelse af byggeprojekter dækker bygherrer og projektudviklere, der initierer, finansierer og koordinerer byggeprojekter fra grundkøb til færdiggørelse. Aktiviteten omfatter byggegrundkøb, projektudvikling, finansiering, kontrahering med entreprenører, byggetilladelser og salg af det færdige byggeri. Branchen består af både mindre projektudviklere og større danske ejendomsudviklere som Sjælsø Gruppen, Enemærke & Petersen, Højgaard Projektudvikling og Aberdeen Standard Investments. Aktiviteten er reguleret af Bygningsreglementet, Planloven og lokalplaner. Mange projektudviklere er medlemmer af Dansk Byggeri eller Ejendomsforeningen Danmark. Indkomst kommer fra salg af det færdige byggeri, der typisk realiseres som difference mellem byggeprisen og markedsværdien.

Det oprindelige aktivitetsområde var ikke-finansielle holdingselskaber. Frem til 2025 bar selskabet navnet Opsamling projekter ApS.

Sektoren omfatter 2.274 aktive aktører i Danmark.

Her finder du data om Greenbuildings ApS fra CVR-registret. Vi viser selskabsform, adresse, branchekode, stiftelsesdato, kapital. Du kan også se årsrapport, ejerstruktur.

Om data på denne side

Data stammer fra Erhvervsstyrelsens CVR-register og er offentligt tilgængelige firmaoplysninger. Sidst opdateret hos os: 20. oktober 2026.

DataCVR API leveres af Branthiq ApS (CVR 45786943). Vi normaliserer og indekserer offentlige virksomhedsdata for at gøre dem søgbare og programmatisk tilgængelige. Oplysningerne er til informationsformål og udgør ikke finansiel rådgivning.

Udforsk DataCVR

Virksomheder i REBILD Kommune Lokalt overblik over kommunens virksomheder Flere inden for Gennemførelse af byggeprojekter Andre virksomheder i samme branchekode Søg virksomhed Find andre danske eller norske virksomheder Branchekoder Oversigt over DB07 branchekoder Kommuner Virksomheder per dansk kommune Gratis CVR opslag Slå CVR-numre op uden konto Kreditvurdering Vurdér virksomheden via regnskabsdata Årsregnskaber Forstå dansk regnskabspligt og klasser

Lignende virksomheder

Andre virksomheder inden for Gennemførelse af byggeprojekter i REBILD Kommune

KUBIK ApS
Svenstrup J
Guldbækhaven ApS
Suldrup
Preben Poulsen
Nørager
Viben Ærtebjergvej ApS
Svenstrup J
Allestrupgaard ApS
Hobro
Brikken A/S
Suldrup

Brug for virksomhedsdata i dit system?

DataCVR API giver dig adgang til CVR-data, regnskaber, ejere og mere via REST API.

Se priser Dokumentation