Søg virksomhed Priser Dokumentation Kontakt
Log ind Kom i gang

INTENSION STATSAUTORISERET REVISIONSANPARTSSELSKAB

CVR 26632315 Aktiv

Nøgletal: CVR 26632315 - branchekode 692000 - stiftet 2002 - selskabskapital 500.000 DKK - 10-19 ansatte.

Stamdata

CVR-nummer26632315
VirksomhedsformAPS
AdresseNæstmark 25, 6200 Aabenraa
KommuneAABENRAA
Telefon74623440
Stiftet30. maj 2002
Nuværende navn registreret25. september 2026
Registreret kapital500.000 DKK
Ansatte10-19
ReklamebeskyttetJa

Branche

Branchekode692000
StatusVirksomheden er aktiv og i normal drift.

Hent INTENSION STATSAUTORISERET REVISIONSANPARTSSELSKAB via API

Stamdata, ejere og regnskaber for hele CVR-registret, direkte i dine systemer. Gratis op til 25 opslag i døgnet, ingen kreditkort.

Kom i gang gratis

Ejere og ledelse (16)

BESTYRELSESMEDLEM (9), LEGAL EJER (4), DIREKTØR (2)

Koncernstruktur (3)

Ejerskab fra CVR-registret: hvem der ejer INTENSION STATSAUTORISERET REVISIONSANPARTSSELSKAB, og hvad INTENSION STATSAUTORISERET REVISIONSANPARTSSELSKAB ejer.

100%100% tidl.33,3% tidl.TE Holding statsautoriseret revisionsanpartsselskab (CVR 36976748)TE Holdingstatsautoriseret revi…CVR 36976748Anpartsselskabet af 29. september 2022 (CVR 36976764)Anpartsselskabet af29. september 2022CVR 36976764 (tidl.)INTENSION HOLDING REGISTRERET REVISIONSAKTIESELSKAB (CVR 20595582)INTENSION HOLDINGREGISTRERET REVISIONS…CVR 20595582 (tidl.)INTENSION STATSAUTORISERET REVISIONSANPARTSSELSKAB (CVR 26632315)INTENSIONSTATSAUTORISERET REVI…CVR 26632315

Træk for at panorere, scroll for at zoome. Hold musen over et kort for nøgletal.

Business+
Du ser de nærmeste selskaber. Med Business+ får du hele koncern-træet (3 relationer): op til ejerne, alle datterselskaber, ejerandele og seneste regnskabstal på hvert selskab.
Se Business+ (699 kr/md)
Har du Business+? Log ind for at se hele grafen her.
Ejes af (3)TE Holding statsautoriseret revisionsanpartsselskab (100%) · INTENSION HOLDING REGISTRERET REVISIONSAKTIESELSKAB (100%) (tidl. ejer) · Anpartsselskabet af 29. september 2022 (33,3%) (tidl. ejer)

Produktionsenheder (1)

Aktive i Aabenraa
  • INTENSION STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB Aabenraa

Regnskab historik 2012-2025 (14 år)

-240k72k384k697k 2012: -17.892 DKK2013: -240.045 DKK2014: 0 DKK2015: 0 DKK2016: 396.016 DKK2017: 397.093 DKK2018: 473.595 DKK2019: 475.620 DKK2020: 692.608 DKK2021: 696.737 DKK2022: 500.930 DKK2023: 490.291 DKK2024: 604.367 DKK2025: 520.861 DKK 201220152018202120242025
Omsætning Resultat
År 202020212022202320242025
Bruttofortjeneste7,6 mio. kr.7,9 mio. kr.(+3,3%)7,4 mio. kr.(-6,3%)6,7 mio. kr.(-9,6%)7,7 mio. kr.(+15,6%)7,4 mio. kr.(-3,8%)
Driftsresultat--664.240 kr.666.397 kr.(+0,3%)729.172 kr.(+9,4%)640.044 kr.(-12,2%)
Årets resultat692.608 kr.696.737 kr.(+0,6%)500.930 kr.(-28,1%)490.291 kr.(-2,1%)604.367 kr.(+23,3%)520.861 kr.(-13,8%)
Egenkapital1,2 mio. kr.1,2 mio. kr.(+0,3%)1,0 mio. kr.(-16,4%)990.289 kr.(-1,1%)1,1 mio. kr.(+11,5%)1,0 mio. kr.(-7,6%)
Aktiver i alt5,7 mio. kr.6,9 mio. kr.(+20,4%)2,7 mio. kr.(-60,1%)2,7 mio. kr.(-0,5%)3,3 mio. kr.(+21,3%)3,4 mio. kr.(+2,0%)
Seneste år (2025) - alle nøgletal
Bruttofortjeneste7.403.146 DKK
Årets resultat520.861 DKK
Egenkapital1.020.861 DKK
Aktiver i alt3.385.645 DKK
Gæld i alt2.364.784 DKK
Soliditetsgrad30,2 %
Forrentning af egenkapital51,0 %

Brug nøgletal til kreditvurdering

Om INTENSION STATSAUTORISERET REVISIONSANPARTSSELSKAB

INTENSION STATSAUTORISERET REVISIONSANPARTSSELSKAB (anpartsselskab) har adresse i Aabenraa. Hovedbranchen er bogføring og revision; skatterådgivning. Stiftet 2002. Den registrerede kapital er 500.000 DKK. Selskabet har mellem 10 og 19 ansatte.

Bogføring, revision og skatterådgivning dækker regnskabsbureauer, statsautoriserede revisorer, registrerede revisorer og skatterådgivere. Aktiviteten omfatter løbende bogføring, lønadministration, momsangivelser, årsrapportudarbejdelse, revisionserklæringer og skatteoptimering. Mange virksomheder kombinerer bogføringsservice med skatte- og virksomhedsrådgivning til mindre erhverv. Statsautoriserede og registrerede revisorer er underlagt Erhvervsstyrelsens tilsyn og skal følge revisorloven samt internationale revisionsstandarder. Almindelige bogholdere er ikke under formel autorisation, men brancheorganisationer som FSR (danske revisorer) og Foreningen Danske Revisorer fastsætter faglige standarder for medlemmer.

Det oprindelige aktivitetsområde var revisions- og bogføringsvirksomhed. Indtil 2026 hed virksomheden INTENSION STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, og det er det seneste af 3 navneskift gennem tiden. Medarbejderantallet er gået tilbage fra 15 til 9 ansatte i perioden 2002 til 2018.

Sektoren omfatter 8.602 aktive aktører i Danmark.

Her finder du data om INTENSION STATSAUTORISERET REVISIONSANPARTSSELSKAB fra CVR-registret. Vi viser selskabsform, adresse, branchekode, stiftelsesdato, kapital. Du kan også se årsrapport, ejerstruktur, binavne.

Om data på denne side

Data stammer fra Erhvervsstyrelsens CVR-register og er offentligt tilgængelige firmaoplysninger. Sidst opdateret hos os: 26. september 2026.

DataCVR API leveres af Branthiq ApS (CVR 45786943). Vi normaliserer og indekserer offentlige virksomhedsdata for at gøre dem søgbare og programmatisk tilgængelige. Oplysningerne er til informationsformål og udgør ikke finansiel rådgivning.

Udforsk DataCVR

Virksomheder i AABENRAA Kommune Lokalt overblik over kommunens virksomheder Flere inden for Bogføring og revision; skatterådgivning Andre virksomheder i samme branchekode Søg virksomhed Find andre danske eller norske virksomheder Branchekoder Oversigt over DB07 branchekoder Kommuner Virksomheder per dansk kommune Gratis CVR opslag Slå CVR-numre op uden konto Kreditvurdering Vurdér virksomheden via regnskabsdata Årsregnskaber Forstå dansk regnskabspligt og klasser

Lignende virksomheder

Andre virksomheder inden for Bogføring og revision; skatterådgivning i AABENRAA Kommune

I-RB ApS
Aabenraa
TAL-LINK ApS
Aabenraa
PE Bogføring ApS
Aabenraa
Nordic Bogføring ApS
Aabenraa
HSDL ApS
Padborg
Basepoint.dk v/Ole Gottlieb
Aabenraa

Brug for virksomhedsdata i dit system?

DataCVR API giver dig adgang til CVR-data, regnskaber, ejere og mere via REST API.

Se priser Dokumentation