Søg virksomhed Priser Dokumentation Kontakt
Log ind Kom i gang

K/S Flusi II

CVR 35846646 Aktiv

Nøgletal: CVR 35846646 - branchekode 351200 - stiftet 2014.

Stamdata

CVR-nummer35846646
VirksomhedsformK/S
AdresseKøbenhavnsvej 79A, 4000 Roskilde
KommuneROSKILDE
Emailfinance@momentum-gruppen.com
Stiftet19. marts 2014
Nuværende navn registreret5. maj 2017
AnsatteIkke oplyst
ReklamebeskyttetJa

Branche

Branchekode351200
StatusVirksomheden er aktiv og i normal drift.

Hent K/S Flusi II via API

Stamdata, ejere og regnskaber for hele CVR-registret, direkte i dine systemer. Gratis op til 25 opslag i døgnet, ingen kreditkort.

Kom i gang gratis

Ejere og ledelse (15)

LEGAL EJER (7), BESTYRELSESMEDLEM (5), DIREKTØR (3)

Koncernstruktur (1)

Ejerskab fra CVR-registret: hvem der ejer K/S Flusi II, og hvad K/S Flusi II ejer.

100% tidl.MOMENTUM ENERGY INVEST ApS (CVR 30494849)MOMENTUM ENERGY INVESTApSCVR 30494849 (tidl.)K/S Flusi II (CVR 35846646)K/S Flusi IICVR 35846646

Træk for at panorere, scroll for at zoome. Hold musen over et kort for nøgletal.

Business+
Du ser de nærmeste selskaber. Med Business+ får du hele koncern-træet (1 relationer): op til ejerne, alle datterselskaber, ejerandele og seneste regnskabstal på hvert selskab.
Se Business+ (699 kr/md)
Har du Business+? Log ind for at se hele grafen her.
Ejes af (1)MOMENTUM ENERGY INVEST ApS (100%) (tidl. ejer)

Produktionsenheder (1)

Aktive i Roskilde
  • K/S Flusi II Roskilde

Regnskab historik 2015-2025 (11 år)

-122k-3k116k235k 2015: 0 DKK2016: -122.097 DKK2017: 16.654 DKK2018: 84.075 DKK2019: 51.208 DKK2020: 44.225 DKK2021: 31.037 DKK2022: 234.995 DKK2023: 40.650 DKK2024: 31.795 DKK2025: 48.715 DKK 20152018202120242025
Omsætning Resultat
År 202020212022202320242025
Bruttofortjeneste-9.051 kr.-9.565 kr.(-5,7%)-9.461 kr.(+1,1%)-10.463 kr.(-10,6%)-10.805 kr.(-3,3%)-14.773 kr.(-36,7%)
Driftsresultat-9.051 kr.-9.565 kr.(-5,7%)-13.961 kr.(-46,0%)-10.463 kr.(+25,1%)-10.805 kr.(-3,3%)-14.773 kr.(-36,7%)
Årets resultat44.225 kr.31.037 kr.(-29,8%)234.995 kr.(+657,1%)40.650 kr.(-82,7%)31.795 kr.(-21,8%)48.715 kr.(+53,2%)
Egenkapital736.065 kr.667.102 kr.(-9,4%)712.097 kr.(+6,7%)627.747 kr.(-11,8%)619.542 kr.(-1,3%)588.364 kr.(-5,0%)
Aktiver i alt785.410 kr.726.038 kr.(-7,6%)788.384 kr.(+8,6%)709.457 kr.(-10,0%)732.556 kr.(+3,3%)702.872 kr.(-4,1%)
Seneste år (2025) - alle nøgletal
Bruttofortjeneste-14.773 DKK
Årets resultat48.715 DKK
Egenkapital588.364 DKK
Aktiver i alt702.872 DKK
Gæld i alt114.508 DKK
Soliditetsgrad83,7 %
Forrentning af egenkapital8,3 %

Brug nøgletal til kreditvurdering

Om K/S Flusi II

K/S Flusi II har adresse i Roskilde og er registreret som kommanditselskab. Virksomheden er registreret under produktion af elektricitet fra vedvarende energikilder. Virksomheden har eksisteret siden 2014.

Produktion af elektricitet fra vedvarende energikilder dækker vindmølleejere, solcelleparker, biogasanlæg, vandkraftværker og bioenergi-producenter. Aktiviteten omfatter etablering, drift og vedligeholdelse af produktionsanlæg samt salg af elektricitet til engros-markedet via Nord Pool eller direkte til netvirksomheder. Branchen er reguleret af Energistyrelsen og Elforsyningsloven med specifikke krav om VE-tilskud (Lov om fremme af vedvarende energi), nettilslutning og produktionsindberetning. Brancheorganisationerne Green Power Denmark og Wind Denmark repræsenterer henholdsvis hele branchen og vindkraft. Mange anlæg drives som vindmøllelaug, andelsselskaber eller mindre ApS'er, mens store solcelleparker typisk er institutionelle investeringer.

K/S MOMENTUM ENERGY III skiftede navn i 2017 til det nuværende.

K/S Flusi II er én af 2.110 aktive virksomheder i denne branche på landsplan.

Her finder du data om K/S Flusi II fra CVR-registret. Vi viser selskabsform, adresse, branchekode, stiftelsesdato. Du kan også se årsrapport, ejerstruktur.

Om data på denne side

Data stammer fra Erhvervsstyrelsens CVR-register og er offentligt tilgængelige firmaoplysninger. Sidst opdateret hos os: 4. maj 2026.

DataCVR API leveres af Branthiq ApS (CVR 45786943). Vi normaliserer og indekserer offentlige virksomhedsdata for at gøre dem søgbare og programmatisk tilgængelige. Oplysningerne er til informationsformål og udgør ikke finansiel rådgivning.

Udforsk DataCVR

Virksomheder i ROSKILDE Kommune Lokalt overblik over kommunens virksomheder Flere inden for Produktion af elektricitet fra vedvarende energikilder Andre virksomheder i samme branchekode Søg virksomhed Find andre danske eller norske virksomheder Branchekoder Oversigt over DB07 branchekoder Kommuner Virksomheder per dansk kommune Gratis CVR opslag Slå CVR-numre op uden konto Kreditvurdering Vurdér virksomheden via regnskabsdata Årsregnskaber Forstå dansk regnskabspligt og klasser

Lignende virksomheder

Andre virksomheder inden for Produktion af elektricitet fra vedvarende energikilder i ROSKILDE Kommune

LARSEN & MIDTGAARD ApS
Roskilde
Møllerne ved Enkelunden
Roskilde
Momentum Energy Søllested Sol K/S
Roskilde
K/S VINDINVEST 20
Roskilde
I/S Hatten 2
Roskilde
Edelgave Energy ApS
Hedehusene

Brug for virksomhedsdata i dit system?

DataCVR API giver dig adgang til CVR-data, regnskaber, ejere og mere via REST API.

Se priser Dokumentation