Søg virksomhed Priser Dokumentation Kontakt
Log ind Kom i gang

M. MATHIESEN HOLDING ApS

CVR 29825629 Aktiv

Nøgletal: CVR 29825629 - branchekode 642120 - stiftet 2006.

Stamdata

CVR-nummer29825629
VirksomhedsformAPS
AdresseSømarksvej 30, 2900 Hellerup
KommuneGENTOFTE
Stiftet6. december 2006
AnsatteIkke oplyst

Branche

Branchekode642120
StatusVirksomheden er aktiv og i normal drift.

Hent M. MATHIESEN HOLDING ApS via API

Stamdata, ejere og regnskaber for hele CVR-registret, direkte i dine systemer. Gratis op til 25 opslag i døgnet, ingen kreditkort.

Kom i gang gratis

Ejere og ledelse (3)

STIFTERE (1), ADM. DIR. (1), LEGAL EJER (1)

Koncernstruktur (1)

Ejerskab fra CVR-registret: hvem der ejer M. MATHIESEN HOLDING ApS, og hvad M. MATHIESEN HOLDING ApS ejer.

100%M. MATHIESEN HOLDING ApS (CVR 29825629)M. MATHIESEN HOLDINGApSCVR 29825629TØMRER & SNEDKER M. MATHIESEN ApS (CVR 26662362)TØMRER & SNEDKER M.MATHIESEN ApSCVR 26662362

Træk for at panorere, scroll for at zoome. Hold musen over et kort for nøgletal.

Business+
Du ser de nærmeste selskaber. Med Business+ får du hele koncern-træet (1 relationer): op til ejerne, alle datterselskaber, ejerandele og seneste regnskabstal på hvert selskab.
Se Business+ (699 kr/md)
Har du Business+? Log ind for at se hele grafen her.
Ejer (1)TØMRER & SNEDKER M. MATHIESEN ApS (100%)

Produktionsenheder (1)

Aktive i Hellerup
  • M. MATHIESEN HOLDING ApS Hellerup

Regnskab historik 2012-2026 (15 år)

-472k-126k219k565k 2012: 253.597 DKK2013: 182.051 DKK2014: 86.330 DKK2015: 289.372 DKK2016: -472.189 DKK2017: -23.942 DKK2018: 284.995 DKK2019: 503.820 DKK2020: 65.543 DKK2021: 540.910 DKK2022: 175.905 DKK2023: -129.583 DKK2024: -346.546 DKK2025: 565.177 DKK2026: 108.618 DKK 201220152018202120242026
Omsætning Resultat
År 202120222023202420252026
Bruttofortjeneste-3.750 kr.-8.116 kr.(-116,4%)-7.499 kr.(+7,6%)-6.250 kr.(+16,7%)-12.987 kr.(-107,8%)-18.293 kr.(-40,9%)
Driftsresultat-3.750 kr.-8.116 kr.(-116,4%)-7.499 kr.(+7,6%)-6.250 kr.(+16,7%)-12.987 kr.(-107,8%)-18.293 kr.(-40,9%)
Årets resultat540.910 kr.175.905 kr.(-67,5%)-129.583 kr.(-173,7%)-346.546 kr.(-167,4%)565.177 kr.(+263,1%)108.618 kr.(-80,8%)
Egenkapital1,1 mio. kr.1,2 mio. kr.(+5,7%)913.262 kr.(-21,1%)448.916 kr.(-50,8%)1,0 mio. kr.(+125,9%)987.711 kr.(-2,6%)
Aktiver i alt1,2 mio. kr.1,2 mio. kr.(-0,3%)920.645 kr.(-20,8%)453.794 kr.(-50,7%)1,0 mio. kr.(+124,6%)999.780 kr.(-1,9%)
Seneste år (2026) - alle nøgletal
Bruttofortjeneste-18.293 DKK
Årets resultat108.618 DKK
Egenkapital987.711 DKK
Aktiver i alt999.780 DKK
Gæld i alt12.069 DKK
Soliditetsgrad98,8 %
Forrentning af egenkapital11,0 %

Brug nøgletal til kreditvurdering

Om M. MATHIESEN HOLDING ApS

M. MATHIESEN HOLDING ApS driver aktivitet som anpartsselskab i Hellerup, Gentofte Kommune. Aktiviteten ligger inden for ikke-finansielle holdingselskaber. Stiftelsesåret er 2006.

Ikke-finansielle holdingselskaber ejer og forvalter aktier eller andele i datterselskaber inden for produktion, handel eller service uden selv at drive operationel virksomhed. Aktiviteten består typisk af strategisk ejerskab, koordinering af koncernens datterselskaber, kapitalforvaltning og styring af kapitalstruktur. Strukturen anvendes ofte af danske erhvervsdrivende familier til at samle virksomhedsejerskab i et juridisk retssubjekt, hvilket forenkler beskatning, arvefølge og generationsskifte. Mange holdingselskaber har ingen ansatte selv og leverer ikke services til eksterne kunder. De er ikke underlagt finansielt tilsyn, men skal følge Selskabsloven og Årsregnskabsloven samt afgive årsrapport efter koncernens regnskabsklasse.

I Danmark er der 126.056 aktive aktører inden for ikke-finansielle holdingselskaber.

Her finder du data om M. MATHIESEN HOLDING ApS fra CVR-registret. Vi viser selskabsform, adresse, branchekode, stiftelsesdato. Du kan også se årsrapport, ejerstruktur.

Om data på denne side

Data stammer fra Erhvervsstyrelsens CVR-register og er offentligt tilgængelige firmaoplysninger. Sidst opdateret hos os: 10. marts 2026.

DataCVR API leveres af Branthiq ApS (CVR 45786943). Vi normaliserer og indekserer offentlige virksomhedsdata for at gøre dem søgbare og programmatisk tilgængelige. Oplysningerne er til informationsformål og udgør ikke finansiel rådgivning.

Udforsk DataCVR

Virksomheder i GENTOFTE Kommune Lokalt overblik over kommunens virksomheder Flere inden for Ikke-finansielle holdingselskaber Andre virksomheder i samme branchekode Søg virksomhed Find andre danske eller norske virksomheder Branchekoder Oversigt over DB07 branchekoder Kommuner Virksomheder per dansk kommune Gratis CVR opslag Slå CVR-numre op uden konto Kreditvurdering Vurdér virksomheden via regnskabsdata Årsregnskaber Forstå dansk regnskabspligt og klasser

Lignende virksomheder

Andre virksomheder inden for Ikke-finansielle holdingselskaber i GENTOFTE Kommune

Papfiskens Pengetank ApS
Hellerup
DINO PATTI HOLDING ApS
Hellerup
ApS KBUS 8 NR. 2462
Charlottenlund
TRIMCO HOLDING ApS
Hellerup
AMAZONE SONGS ApS
Charlottenlund
CHRISTIANSRO INVEST ApS
Hellerup

Brug for virksomhedsdata i dit system?

DataCVR API giver dig adgang til CVR-data, regnskaber, ejere og mere via REST API.

Se priser Dokumentation