Søg virksomhed Priser Dokumentation Kontakt
Log ind Kom i gang

MALERMESTER PREBEN SANDY ANDERSEN ApS

CVR 87441113 Aktiv

Nøgletal: CVR 87441113 - branchekode 433410 - stiftet 1978 - selskabskapital 125.000 DKK.

Stamdata

CVR-nummer87441113
VirksomhedsformAPS
KommuneSERMERSOOQ
Stiftet1. november 1978
Registreret kapital125.000 DKK
AnsatteIkke oplyst

Branche

Branchekode433410
StatusVirksomheden er aktiv og i normal drift.

Hent MALERMESTER PREBEN SANDY ANDERSEN ApS via API

Stamdata, ejere og regnskaber for hele CVR-registret, direkte i dine systemer. Gratis op til 25 opslag i døgnet, ingen kreditkort.

Kom i gang gratis

Ejere og ledelse (4)

REVISION (2), DIREKTØR (1), LEGAL EJER (1)

Koncernstruktur (1)

Ejerskab fra CVR-registret: hvem der ejer MALERMESTER PREBEN SANDY ANDERSEN ApS, og hvad MALERMESTER PREBEN SANDY ANDERSEN ApS ejer.

100% tidl.MALERMESTER PREBEN SANDY ANDERSEN ApS (CVR 87441113)MALERMESTER PREBENSANDY ANDERSEN ApSCVR 87441113GODTHÅB SMEDE- & RØRVÆRKSTED ApS (CVR 66418715)GODTHÅB SMEDE- &RØRVÆRKSTED ApSCVR 66418715 (ophørt)

Træk for at panorere, scroll for at zoome. Hold musen over et kort for nøgletal.

Business+
Du ser de nærmeste selskaber. Med Business+ får du hele koncern-træet (1 relationer): op til ejerne, alle datterselskaber, ejerandele og seneste regnskabstal på hvert selskab.
Se Business+ (699 kr/md)
Har du Business+? Log ind for at se hele grafen her.
Ejer (1)GODTHÅB SMEDE- & RØRVÆRKSTED ApS (100%) (ophørt)

Produktionsenheder (1 aktive, 1 ophørt)

Aktive i Nuuk
  • Malermester Preben Sandy Andersen ApS Nuuk
  • MALERMESTER PREBEN SANDY ANDERSEN ApS Nuuk · Ophørt 1. januar 2018

Regnskab historik 2019-2025 (7 år)

01 mio2 mio3 mio 2019: 3.038.492 DKK2020: 351.742 DKK2021: 1.007.490 DKK2022: 584.757 DKK2023: 583.237 DKK2024: 1.213.434 DKK2025: 3.208.143 DKK 2019202120232025
Omsætning Resultat
År 202020212022202320242025
Bruttofortjeneste1,6 mio. kr.1,1 mio. kr.(-32,0%)1,2 mio. kr.(+10,4%)577.272 kr.(-51,2%)643.731 kr.(+11,5%)924.604 kr.(+43,6%)
Driftsresultat489.860 kr.212.492 kr.(-56,6%)230.973 kr.(+8,7%)-129.364 kr.(-156,0%)-57.931 kr.(+55,2%)106.497 kr.(+283,8%)
Årets resultat351.742 kr.1,0 mio. kr.(+186,4%)584.757 kr.(-42,0%)583.237 kr.(-0,3%)1,2 mio. kr.(+108,1%)3,2 mio. kr.(+164,4%)
Egenkapital15,7 mio. kr.19,5 mio. kr.(+24,0%)20,0 mio. kr.(+3,0%)20,6 mio. kr.(+2,9%)21,8 mio. kr.(+5,9%)25,0 mio. kr.(+14,7%)
Aktiver i alt29,3 mio. kr.35,1 mio. kr.(+19,7%)46,6 mio. kr.(+32,8%)45,9 mio. kr.(-1,4%)48,1 mio. kr.(+4,7%)52,4 mio. kr.(+9,0%)
Seneste år (2025) - alle nøgletal
Bruttofortjeneste924.604 DKK
Årets resultat3.208.143 DKK
Egenkapital25.043.491 DKK
Aktiver i alt52.406.333 DKK
Gæld i alt27.362.842 DKK
Soliditetsgrad47,8 %
Forrentning af egenkapital12,8 %

Brug nøgletal til kreditvurdering

Om MALERMESTER PREBEN SANDY ANDERSEN ApS

MALERMESTER PREBEN SANDY ANDERSEN ApS driver aktivitet som anpartsselskab i Nuuk, Sermersooq Kommune. Aktiviteten ligger inden for maleraktiviteter. Stiftelsesåret er 1978. Selskabskapitalen udgør 125.000 DKK.

Maleraktiviteter dækker malermestre og malervirksomheder, der udfører ind- og udvendigt malerarbejde, tapetsering, gulvbehandling og specialopgaver som facademaling og industrimaling. Aktiviteten omfatter både private bolighus, erhvervsbyggerier, offentlige bygninger og industrielle anlæg. Branchen består af mindre malermestre, enkeltmandsfirmaer og større malervirksomheder med flere ansatte. Aktørerne er typisk medlemmer af Danske Malermestre eller Malerforbundet. Faget kræver svendebrev som maler, og arbejdet skal overholde Arbejdstilsynets krav om sikker håndtering af opløsningsmidler, malingsstænk og bly i ældre malingsprodukter. Honorar er typisk per kvm, time eller fastpris.

Selskabet startede inden for malerforretninger.

I Danmark er der 4.168 aktive aktører inden for maleraktiviteter.

Her finder du data om MALERMESTER PREBEN SANDY ANDERSEN ApS fra CVR-registret. Vi viser selskabsform, adresse, branchekode, stiftelsesdato, kapital. Du kan også se årsrapport, ejerstruktur, produktionsenheder.

Om data på denne side

Data stammer fra Erhvervsstyrelsens CVR-register og er offentligt tilgængelige firmaoplysninger. Sidst opdateret hos os: 11. marts 2026.

DataCVR API leveres af Branthiq ApS (CVR 45786943). Vi normaliserer og indekserer offentlige virksomhedsdata for at gøre dem søgbare og programmatisk tilgængelige. Oplysningerne er til informationsformål og udgør ikke finansiel rådgivning.

Udforsk DataCVR

Virksomheder i SERMERSOOQ Kommune Lokalt overblik over kommunens virksomheder Flere inden for Maleraktiviteter Andre virksomheder i samme branchekode Søg virksomhed Find andre danske eller norske virksomheder Branchekoder Oversigt over DB07 branchekoder Kommuner Virksomheder per dansk kommune Gratis CVR opslag Slå CVR-numre op uden konto Kreditvurdering Vurdér virksomheden via regnskabsdata Årsregnskaber Forstå dansk regnskabspligt og klasser

Lignende virksomheder

Andre virksomheder inden for Maleraktiviteter i SERMERSOOQ Kommune

Malerfirmaet Arnskov
Nuuk
Qalipaasoq
Tasiilaq
KG Qalipaasoq
Paamiut
Malerfirma Andreas
Paamiut
Kristoffer Lyberth
Nuussuaq
Malerfirmaet Tulugaq
Nuussuaq

Brug for virksomhedsdata i dit system?

DataCVR API giver dig adgang til CVR-data, regnskaber, ejere og mere via REST API.

Se priser Dokumentation