Søg virksomhed Priser Dokumentation Kontakt
Log ind Kom i gang

MURERMESTER MIKAEL ANDERSEN ApS

CVR 29417857 Aktiv

Nøgletal: CVR 29417857 - branchekode 439100 - stiftet 2006 - selskabskapital 125.000 DKK - 2-4 ansatte.

Stamdata

CVR-nummer29417857
VirksomhedsformAPS
AdresseDalagervej 156, 8700 Horsens
KommuneHORSENS
Telefon20967156
Stiftet10. marts 2006
Registreret kapital125.000 DKK
Ansatte2-4
ReklamebeskyttetJa

Branche

Branchekode439100
StatusVirksomheden er aktiv og i normal drift.

Hent MURERMESTER MIKAEL ANDERSEN ApS via API

Stamdata, ejere og regnskaber for hele CVR-registret, direkte i dine systemer. Gratis op til 25 opslag i døgnet, ingen kreditkort.

Kom i gang gratis

Ejere og ledelse (2)

DIREKTØR (1), LEGAL EJER (1)

Koncernstruktur (1)

Ejerskab fra CVR-registret: hvem der ejer MURERMESTER MIKAEL ANDERSEN ApS, og hvad MURERMESTER MIKAEL ANDERSEN ApS ejer.

100%MIKAEL DAHL ANDERSEN HOLDING ApS (CVR 29417806)MIKAEL DAHL ANDERSENHOLDING ApSCVR 29417806MURERMESTER MIKAEL ANDERSEN ApS (CVR 29417857)MURERMESTER MIKAELANDERSEN ApSCVR 29417857

Træk for at panorere, scroll for at zoome. Hold musen over et kort for nøgletal.

Business+
Du ser de nærmeste selskaber. Med Business+ får du hele koncern-træet (1 relationer): op til ejerne, alle datterselskaber, ejerandele og seneste regnskabstal på hvert selskab.
Se Business+ (699 kr/md)
Har du Business+? Log ind for at se hele grafen her.
Ejes af (1)MIKAEL DAHL ANDERSEN HOLDING ApS (100%)

Produktionsenheder (1)

Aktive i Horsens
  • MURERMESTER MIKAEL ANDERSEN ApS Horsens

Regnskab historik 2012-2025 (14 år)

0182k364k546k 2012: 129.862 DKK2013: 225.971 DKK2014: 153.996 DKK2015: 163.322 DKK2016: 188.206 DKK2017: 100.930 DKK2018: 103.164 DKK2019: 166.020 DKK2020: 135.095 DKK2021: 119.058 DKK2022: 125.946 DKK2023: 545.721 DKK2024: 392.351 DKK2025: 517.617 DKK 201220152018202120242025
Omsætning Resultat
År 202020212022202320242025
Bruttofortjeneste1,6 mio. kr.1,5 mio. kr.(-6,5%)1,3 mio. kr.(-16,8%)2,2 mio. kr.(+78,5%)2,8 mio. kr.(+23,5%)2,9 mio. kr.(+4,9%)
Driftsresultat182.962 kr.163.239 kr.(-10,8%)171.168 kr.(+4,9%)700.703 kr.(+309,4%)503.952 kr.(-28,1%)669.257 kr.(+32,8%)
Årets resultat135.095 kr.119.058 kr.(-11,9%)125.946 kr.(+5,8%)545.721 kr.(+333,3%)392.351 kr.(-28,1%)517.617 kr.(+31,9%)
Egenkapital355.808 kr.374.866 kr.(+5,4%)400.812 kr.(+6,9%)846.533 kr.(+111,2%)838.884 kr.(-0,9%)1,1 mio. kr.(+25,9%)
Aktiver i alt1,3 mio. kr.1,0 mio. kr.(-19,5%)738.328 kr.(-27,5%)2,5 mio. kr.(+241,0%)1,8 mio. kr.(-28,1%)1,6 mio. kr.(-11,2%)
Seneste år (2025) - alle nøgletal
Bruttofortjeneste2.894.470 DKK
Årets resultat517.617 DKK
Egenkapital1.056.501 DKK
Aktiver i alt1.609.564 DKK
Gæld i alt553.063 DKK
Soliditetsgrad65,6 %
Forrentning af egenkapital49,0 %

Brug nøgletal til kreditvurdering

Om MURERMESTER MIKAEL ANDERSEN ApS

MURERMESTER MIKAEL ANDERSEN ApS driver aktivitet som anpartsselskab med hjemsted i Horsens. Aktiviteten ligger inden for murerarbejde. Stiftelsesåret er 2006. Selskabskapitalen udgør 125.000 DKK. Antal ansatte er mellem 2 og 4.

Murerarbejde dækker murermestre og mindre byggevirksomheder, der udfører murværk, betonarbejde, fliselægning, pudsning og facadearbejde. Aktiviteten omfatter både nybyggeri og renovering af parcelhuse, erhvervsbyggerier og industribyggerier. Branchen består overvejende af mindre håndværkervirksomheder og enkeltmandsfirmaer, der ofte arbejder som underentreprenører på større byggeprojekter. Aktørerne er typisk medlemmer af Dansk Byggeri eller Murerfagets Arbejdsgivere (MA). Faget kræver svendebrev som murer efter erhvervsuddannelsen, og arbejdet er reguleret af Bygningsreglementet, Arbejdstilsynet og brandsikkerhedskrav. Bygherreforhold er ofte reguleret af AB 18 eller AB Forbruger.

Aktiviteten startede som murerforretninger og er sidenhen ændret 2 gange. Antallet af medarbejdere er steget med 100 procent fra 1 i 2006 til 2 i 2018.

I Danmark er der 4.463 aktive aktører inden for murerarbejde.

Her finder du data om MURERMESTER MIKAEL ANDERSEN ApS fra CVR-registret. Vi viser selskabsform, adresse, branchekode, stiftelsesdato, kapital. Du kan også se årsrapport, ejerstruktur.

Om data på denne side

Data stammer fra Erhvervsstyrelsens CVR-register og er offentligt tilgængelige firmaoplysninger. Sidst opdateret hos os: 10. marts 2026.

DataCVR API leveres af Branthiq ApS (CVR 45786943). Vi normaliserer og indekserer offentlige virksomhedsdata for at gøre dem søgbare og programmatisk tilgængelige. Oplysningerne er til informationsformål og udgør ikke finansiel rådgivning.

Udforsk DataCVR

Virksomheder i HORSENS Kommune Lokalt overblik over kommunens virksomheder Flere inden for Murerarbejde Andre virksomheder i samme branchekode Søg virksomhed Find andre danske eller norske virksomheder Branchekoder Oversigt over DB07 branchekoder Kommuner Virksomheder per dansk kommune Gratis CVR opslag Slå CVR-numre op uden konto Kreditvurdering Vurdér virksomheden via regnskabsdata Årsregnskaber Forstå dansk regnskabspligt og klasser

Lignende virksomheder

Andre virksomheder inden for Murerarbejde i HORSENS Kommune

TREND BYG ApS
Horsens
MURERFIRMAET ANDREAS KRAGH ApS
Horsens
MURERFIRMAET GUNNAR MARKUSSEN ApS
Horsens
MURERFIRMAET CHRISTIAN ANDERSEN ApS
Horsens
DAGNÆS MURERFORRETNING ApS
Horsens
Jesper Meldgaard Sig
Horsens

Brug for virksomhedsdata i dit system?

DataCVR API giver dig adgang til CVR-data, regnskaber, ejere og mere via REST API.

Se priser Dokumentation