PFA Store Mølle Vej Holding P/S
Nøgletal: CVR 40822534 - branchekode 642120 - stiftet 2019 - selskabskapital 400.000 DKK.
Stamdata
Branche
Hent PFA Store Mølle Vej Holding P/S via API
Stamdata, ejere og regnskaber for hele CVR-registret, direkte i dine systemer. Gratis op til 25 opslag i døgnet, ingen kreditkort.
Ejere og ledelse (14)
BESTYRELSESMEDLEM (6), DIREKTØR (3), FORMAND (3)
- Mads Janus Stougaard - BESTYRELSESMEDLEM (ophørt) siden 30. september 2019
- Mikkel Svenstrup - BESTYRELSESMEDLEM (ophørt) siden 30. september 2019
- Erik Veedfald - DIREKTØR (ophørt) siden 30. september 2019
- Mikael Arne Fogemann - BESTYRELSESMEDLEM (ophørt) siden 1. september 2021
- Anders Christian Schelde - BESTYRELSESMEDLEM (ophørt) siden 20. februar 2020
- Søren Kolbye Sørensen - FORMAND (ophørt) siden 30. september 2019
- Michael Bruhn - FORMAND (ophørt) siden 1. september 2021
- Lars Blaabjerg Christensen - DIREKTØR (ophørt) siden 20. februar 2020
- Peter Kenneth Morgan - FORMAND siden 1. december 2023
- Michael Hansen - BESTYRELSESMEDLEM siden 1. december 2023
- Michael Hansen - DIREKTØR siden 1. september 2021
- Vibeke Bodi - BESTYRELSESMEDLEM siden 1. september 2021
- P+, Pensionskassen for Akademikere (CVR 19676889) - LEGAL EJER (ophørt) (100%) siden 1. september 2021
- PFA CPH Boliger ApS (CVR 39669099) - LEGAL EJER (100%) siden 1. september 2021
Koncernstruktur (3)
Ejerskab fra CVR-registret: hvem der ejer PFA Store Mølle Vej Holding P/S, og hvad PFA Store Mølle Vej Holding P/S ejer.
Træk for at panorere, scroll for at zoome. Hold musen over et kort for nøgletal.
Produktionsenheder (1)
Aktive i København Ø
- PFA Store Mølle Vej Holding P/S
Regnskab historik 2020-2025 (6 år)
| År | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | - | - | - | 0 kr. | 0 kr. | - |
| Bruttofortjeneste | -8.055 kr. | - | - | - | - | - |
| Driftsresultat | - | 68,8 mio. kr. | -115,7 mio. kr.(-268,2%) | -102,8 mio. kr.(+11,2%) | 7,0 mio. kr.(+106,8%) | 55,6 mio. kr.(+695,2%) |
| Årets resultat | -42,5 mio. kr. | 68,8 mio. kr.(+261,7%) | -115,7 mio. kr.(-268,2%) | -102,8 mio. kr.(+11,2%) | 7,0 mio. kr.(+106,8%) | 55,6 mio. kr.(+697,7%) |
| Egenkapital | 466,5 mio. kr. | 610,3 mio. kr.(+30,8%) | 544,6 mio. kr.(-10,8%) | 516,8 mio. kr.(-5,1%) | 543,8 mio. kr.(+5,2%) | 599,3 mio. kr.(+10,2%) |
| Aktiver i alt | 466,5 mio. kr. | 610,4 mio. kr.(+30,8%) | 544,7 mio. kr.(-10,8%) | 516,9 mio. kr.(-5,1%) | 544,0 mio. kr.(+5,2%) | 599,6 mio. kr.(+10,2%) |
Seneste år (2025) - alle nøgletal
Om PFA Store Mølle Vej Holding P/S
PFA Store Mølle Vej Holding P/S har adresse i København Ø, København Kommune og er registreret som kas. Virksomheden er registreret under ikke-finansielle holdingselskaber. Virksomheden har eksisteret siden 2019. Registreret kapital er 400.000 DKK.
Ikke-finansielle holdingselskaber ejer og forvalter aktier eller andele i datterselskaber inden for produktion, handel eller service uden selv at drive operationel virksomhed. Aktiviteten består typisk af strategisk ejerskab, koordinering af koncernens datterselskaber, kapitalforvaltning og styring af kapitalstruktur. Strukturen anvendes ofte af danske erhvervsdrivende familier til at samle virksomhedsejerskab i et juridisk retssubjekt, hvilket forenkler beskatning, arvefølge og generationsskifte. Mange holdingselskaber har ingen ansatte selv og leverer ikke services til eksterne kunder. De er ikke underlagt finansielt tilsyn, men skal følge Selskabsloven og Årsregnskabsloven samt afgive årsrapport efter koncernens regnskabsklasse.
Ved første registrering var aktiviteten køb og salg af egen fast ejendom. Store Mølle Vej Holding P/S skiftede navn i 2021 til det nuværende. Fra Frederiksberg flyttede aktiviteten til København Ø.
PFA Store Mølle Vej Holding P/S er én af 125.864 aktive virksomheder i denne branche på landsplan.
Her finder du data om PFA Store Mølle Vej Holding P/S fra CVR-registret. Vi viser selskabsform, adresse, branchekode, stiftelsesdato, kapital. Du kan også se årsrapport, ejerstruktur.
Om data på denne side
Data stammer fra Erhvervsstyrelsens CVR-register og er offentligt tilgængelige firmaoplysninger. Sidst opdateret hos os: 25. juli 2026.
DataCVR API leveres af Branthiq ApS (CVR 45786943). Vi normaliserer og indekserer offentlige virksomhedsdata for at gøre dem søgbare og programmatisk tilgængelige. Oplysningerne er til informationsformål og udgør ikke finansiel rådgivning.
Udforsk DataCVR
Lignende virksomheder
Andre virksomheder inden for Ikke-finansielle holdingselskaber i KØBENHAVN Kommune