Søg virksomhed Priser Dokumentation Kontakt
Log ind Kom i gang

SPISEGALLERIET ApS

CVR 31180228 Aktiv

Nøgletal: CVR 31180228 - branchekode 561110 - stiftet 2008 - selskabskapital 82.500 DKK - 10-19 ansatte.

Stamdata

CVR-nummer31180228
VirksomhedsformAPS
AdresseDæmningen 31, 7100 Vejle
KommuneVEJLE
Telefon76100800
Stiftet15. januar 2008
Registreret kapital82.500 DKK
Ansatte10-19
ReklamebeskyttetJa

Branche

Branchekode561110
StatusVirksomheden er aktiv og i normal drift.

Hent SPISEGALLERIET ApS via API

Stamdata, ejere og regnskaber for hele CVR-registret, direkte i dine systemer. Gratis op til 25 opslag i døgnet, ingen kreditkort.

Kom i gang gratis

Ejere og ledelse (18)

BESTYRELSESMEDLEM (7), LEGAL EJER (6), STIFTERE (3)

Koncernstruktur (2)

Ejerskab fra CVR-registret: hvem der ejer SPISEGALLERIET ApS, og hvad SPISEGALLERIET ApS ejer.

100%25% tidl.Spisegalleriet Holding ApS (CVR 42450766)Spisegalleriet HoldingApSCVR 42450766PARTNER MANAGEMENT A/S (CVR 28965133)PARTNER MANAGEMENT A/SCVR 28965133 (tidl.)SPISEGALLERIET ApS (CVR 31180228)SPISEGALLERIET ApSCVR 31180228

Træk for at panorere, scroll for at zoome. Hold musen over et kort for nøgletal.

Business+
Du ser de nærmeste selskaber. Med Business+ får du hele koncern-træet (2 relationer): op til ejerne, alle datterselskaber, ejerandele og seneste regnskabstal på hvert selskab.
Se Business+ (699 kr/md)
Har du Business+? Log ind for at se hele grafen her.
Ejes af (2)Spisegalleriet Holding ApS (100%) · PARTNER MANAGEMENT A/S (25%) (tidl. ejer)

Binavne (1)

1 alternative navne registreret
  • Steakeriet ApS

Produktionsenheder (1)

Aktive i Vejle
  • SPISEGALLERIET ApS Vejle

Regnskab historik 2012-2026 (15 år)

0391k782k1 mio 2012: 80.852 DKK2013: 151.278,81 DKK2014: 41.572 DKK2015: 26.981 DKK2016: 141.310 DKK2017: 14.611 DKK2018: 214.027 DKK2019: 548.000 DKK2020: 453.206 DKK2021: 235.910 DKK2022: 1.172.661 DKK2023: 401.664 DKK2024: 801.804 DKK2025: 510.933 DKK2026: 340.040 DKK 201220152018202120242026
Omsætning Resultat
År 202120222023202420252026
Bruttofortjeneste2,8 mio. kr.5,2 mio. kr.(+84,7%)4,5 mio. kr.(-12,8%)4,3 mio. kr.(-4,5%)4,5 mio. kr.(+4,0%)4,4 mio. kr.(-3,1%)
Driftsresultat315.323 kr.1,5 mio. kr.(+384,4%)543.734 kr.(-64,4%)1,0 mio. kr.(+88,2%)654.248 kr.(-36,1%)436.298 kr.(-33,3%)
Årets resultat235.910 kr.1,2 mio. kr.(+397,1%)401.664 kr.(-65,7%)801.804 kr.(+99,6%)510.933 kr.(-36,3%)340.040 kr.(-33,4%)
Egenkapital1,0 mio. kr.2,2 mio. kr.(+114,6%)2,1 mio. kr.(-4,5%)1,4 mio. kr.(-33,3%)1,1 mio. kr.(-20,7%)850.681 kr.(-23,4%)
Aktiver i alt2,8 mio. kr.4,1 mio. kr.(+49,7%)3,4 mio. kr.(-18,5%)2,3 mio. kr.(-30,8%)2,2 mio. kr.(-4,6%)2,3 mio. kr.(+1,5%)
Seneste år (2026) - alle nøgletal
Bruttofortjeneste4.351.627 DKK
Årets resultat340.040 DKK
Egenkapital850.681 DKK
Aktiver i alt2.261.870 DKK
Gæld i alt1.411.189 DKK
Soliditetsgrad37,6 %
Forrentning af egenkapital40,0 %

Brug nøgletal til kreditvurdering

Om SPISEGALLERIET ApS

SPISEGALLERIET ApS er et anpartsselskab med hjemsted i Vejle. Branchen er servering af mad i restauranter og caféer. Selskabet blev stiftet i 2008. Kapitalen er 82.500 DKK. Virksomheden beskæftiger mellem 10 og 19 medarbejdere.

Servering af mad i restauranter og caféer dækker traditionel restaurantdrift, caféer, brasserier, gourmet-restauranter, frokostrestauranter og catering med servering. Aktiviteten omfatter menuplanlægning, indkøb, tilberedning og servering, kundeservice samt daglig drift af køkken og servering. Branchen er reguleret af Fødevareloven og overvåges af Fødevarestyrelsen, der laver smileyordning og hygiejnekontrol. Restauranter med alkoholservering skal have alkoholbevilling fra kommunen efter Restaurationsloven. Brancheforeninger som HORESTA, FSR og DanskeKroer repræsenterer størstedelen af de etablerede aktører. Markedet er præget af tæt margin og høj personaleomsætning, og momspligten følger fødevarernes type.

Personalet er reduceret fra 10 til 5 ansatte mellem 2008 og 2018.

Branchen tæller 7.001 aktive virksomheder i Danmark.

Her finder du data om SPISEGALLERIET ApS fra CVR-registret. Vi viser selskabsform, adresse, branchekode, stiftelsesdato, kapital. Du kan også se årsrapport, ejerstruktur, binavne.

Om data på denne side

Data stammer fra Erhvervsstyrelsens CVR-register og er offentligt tilgængelige firmaoplysninger. Sidst opdateret hos os: 10. marts 2026.

DataCVR API leveres af Branthiq ApS (CVR 45786943). Vi normaliserer og indekserer offentlige virksomhedsdata for at gøre dem søgbare og programmatisk tilgængelige. Oplysningerne er til informationsformål og udgør ikke finansiel rådgivning.

Udforsk DataCVR

Virksomheder i VEJLE Kommune Lokalt overblik over kommunens virksomheder Flere inden for Servering af mad i restauranter og caféer Andre virksomheder i samme branchekode Søg virksomhed Find andre danske eller norske virksomheder Branchekoder Oversigt over DB07 branchekoder Kommuner Virksomheder per dansk kommune Gratis CVR opslag Slå CVR-numre op uden konto Kreditvurdering Vurdér virksomheden via regnskabsdata Årsregnskaber Forstå dansk regnskabspligt og klasser

Lignende virksomheder

Andre virksomheder inden for Servering af mad i restauranter og caféer i VEJLE Kommune

SELECT HOTELS ApS
Vejle
R.R.S. ApS
Give
Taverna Hellas
Vejle
Mæxico Skindergade ApS
Vejle
Grand Cafe 2022 ApS
Vejle
Jerlev Kro v/Steffen Alex Nielsen
Vejle

Brug for virksomhedsdata i dit system?

DataCVR API giver dig adgang til CVR-data, regnskaber, ejere og mere via REST API.

Se priser Dokumentation