Søg virksomhed Priser Dokumentation Kontakt
Log ind Kom i gang

Vind Murerforretning ApS

CVR 29630100 Aktiv

Nøgletal: CVR 29630100 - branchekode 439900 - stiftet 2006 - selskabskapital 125.000 DKK.

Stamdata

CVR-nummer29630100
VirksomhedsformAPS
AdresseSandfærvej 2, 7500 Holstebro
KommuneHERNING
Stiftet1. juni 2006
Nuværende navn registreret24. marts 2024
Registreret kapital125.000 DKK
AnsatteIkke oplyst

Branche

Branchekode439900
StatusVirksomheden er aktiv og i normal drift.

Hent Vind Murerforretning ApS via API

Stamdata, ejere og regnskaber for hele CVR-registret, direkte i dine systemer. Gratis op til 25 opslag i døgnet, ingen kreditkort.

Kom i gang gratis

Ejere og ledelse (4)

REVISION (1), STIFTERE (1), DIREKTØR (1)

Koncernstruktur (1)

Ejerskab fra CVR-registret: hvem der ejer Vind Murerforretning ApS, og hvad Vind Murerforretning ApS ejer.

100% tidl.Vind Murerforretning ApS (CVR 29630100)Vind MurerforretningApSCVR 29630100VIND ENTREPRENØR FORRETNING ApS (CVR 25788362)VIND ENTREPRENØRFORRETNING ApSCVR 25788362 (ophørt)

Træk for at panorere, scroll for at zoome. Hold musen over et kort for nøgletal.

Business+
Du ser de nærmeste selskaber. Med Business+ får du hele koncern-træet (1 relationer): op til ejerne, alle datterselskaber, ejerandele og seneste regnskabstal på hvert selskab.
Se Business+ (699 kr/md)
Har du Business+? Log ind for at se hele grafen her.
Ejer (1)VIND ENTREPRENØR FORRETNING ApS (100%) (ophørt)

Produktionsenheder (1)

Aktive i Holstebro
  • Vind Murerforretning ApS Holstebro

Regnskab historik 2012-2026 (15 år)

-12k108k228k348k 2012: 241.552 DKK2013: 99.116 DKK2014: -11.774 DKK2015: 111.979 DKK2016: 150.124 DKK2017: 308.451 DKK2018: 27.222 DKK2019: 55.403 DKK2020: 347.612 DKK2021: 331.876 DKK2022: 169.999 DKK2023: 229.261 DKK2024: 197.971 DKK2025: 117.109 DKK2026: 165.761 DKK 201220152018202120242026
Omsætning Resultat
År 202120222023202420252026
Bruttofortjeneste179.790 kr.165.118 kr.(-8,2%)178.814 kr.(+8,3%)281.196 kr.(+57,3%)267.310 kr.(-4,9%)303.198 kr.(+13,4%)
Driftsresultat376.039 kr.31.368 kr.(-91,7%)163.156 kr.(+420,1%)307.157 kr.(+88,3%)205.374 kr.(-33,1%)255.388 kr.(+24,4%)
Årets resultat331.876 kr.169.999 kr.(-48,8%)229.261 kr.(+34,9%)197.971 kr.(-13,6%)117.109 kr.(-40,8%)165.761 kr.(+41,5%)
Egenkapital2,5 mio. kr.2,6 mio. kr.(+6,9%)2,9 mio. kr.(+8,7%)3,1 mio. kr.(+6,9%)3,2 mio. kr.(+3,8%)3,3 mio. kr.(+5,2%)
Aktiver i alt4,3 mio. kr.4,1 mio. kr.(-5,5%)4,0 mio. kr.(-1,2%)5,0 mio. kr.(+24,2%)5,2 mio. kr.(+3,8%)5,2 mio. kr.(-0,5%)
Seneste år (2026) - alle nøgletal
Bruttofortjeneste303.198 DKK
Årets resultat165.761 DKK
Egenkapital3.337.168 DKK
Aktiver i alt5.192.445 DKK
Gæld i alt1.855.277 DKK
Soliditetsgrad64,3 %
Forrentning af egenkapital5,0 %

Brug nøgletal til kreditvurdering

Om Vind Murerforretning ApS

Vind Murerforretning ApS er et anpartsselskab i Holstebro, Herning Kommune. Branchen er andre specialiserede byggeaktiviteter i.a.n.. Selskabet blev stiftet i 2006. Kapitalen er 125.000 DKK.

Andre specialiserede byggeaktiviteter dækker specialiserede entreprenører, der ikke falder under tømrer, murer, maler, vvs eller el. Det kan være isolatører, stilladsfirmaer, betonsavere, asbestsanerere, vinduespudsere på højde, fugefirmaer og facaderenoveringsspecialister. Aktiviteten omfatter både nybyggeri og renovering. Branchen består typisk af mindre specialiserede håndværkervirksomheder, der ofte arbejder som underentreprenører på større byggeprojekter. Aktørerne er typisk medlemmer af Dansk Byggeri eller specialiserede brancheorganisationer. Arbejdet er reguleret af Bygningsreglementet, Arbejdsmiljøloven og særlige sikkerhedskrav ved arbejde i højden, asbest eller andre farlige stoffer. Kontrakter følger AB 18 eller AB Forbruger.

Selskabet hed tidligere JHP HOLDING VIND ApS indtil 2024. Virksomheden er flyttet fra Ørnhøj til Holstebro. Branchen er ændret 2 gange siden første registrering, oprindeligt som ikke-finansielle holdingselskaber.

Branchen tæller 2.708 aktive virksomheder i Danmark.

Her finder du data om Vind Murerforretning ApS fra CVR-registret. Vi viser selskabsform, adresse, branchekode, stiftelsesdato, kapital. Du kan også se årsrapport, ejerstruktur.

Om data på denne side

Data stammer fra Erhvervsstyrelsens CVR-register og er offentligt tilgængelige firmaoplysninger. Sidst opdateret hos os: 10. marts 2026.

DataCVR API leveres af Branthiq ApS (CVR 45786943). Vi normaliserer og indekserer offentlige virksomhedsdata for at gøre dem søgbare og programmatisk tilgængelige. Oplysningerne er til informationsformål og udgør ikke finansiel rådgivning.

Udforsk DataCVR

Virksomheder i HERNING Kommune Lokalt overblik over kommunens virksomheder Flere inden for Andre specialiserede byggeaktiviteter i.a.n. Andre virksomheder i samme branchekode Søg virksomhed Find andre danske eller norske virksomheder Branchekoder Oversigt over DB07 branchekoder Kommuner Virksomheder per dansk kommune Gratis CVR opslag Slå CVR-numre op uden konto Kreditvurdering Vurdér virksomheden via regnskabsdata Årsregnskaber Forstå dansk regnskabspligt og klasser

Lignende virksomheder

Andre virksomheder inden for Andre specialiserede byggeaktiviteter i.a.n. i HERNING Kommune

RIBER ApS
Ørnhøj
Nordic Glass Solutions ApS
Sunds
Feldborg Beton & Belægning v/ Klaus Risom Bertelsen
Haderup
Kjær Byg ApS
Sønder Felding
MJ Service Ørnhøj ApS
Ørnhøj
Ejendomsselskabet af 2020 Herning A/S
Herning

Brug for virksomhedsdata i dit system?

DataCVR API giver dig adgang til CVR-data, regnskaber, ejere og mere via REST API.

Se priser Dokumentation